Diagnostika

 

Diagnostika podle pulzu a jazyka pro začátečníky

Pro správné a přesné stanovení diagnózy v tradiční čínské medicíně je vždy vhodné zkombinovat několik metod. Obzvlášť pro začátečníky a terapeuty, kteří nestudovali čínskou medicínu dlouhodobě přímo v Číně. Diagnostika podle pulzu a diagnostika podle jazyka jsou nejspíš dvě nejpoužívanější vyšetřovací metody.

Na jazyku hodnotíme zejména celkový vzhled, vzhled těla jazyka a přítomnost a barvu povlaku. Je důležité sledovat i útvary jako tečky, praskliny, otisky zubů nebo místa bez povlaku a také to, v jaké části jazyka se nacházejí. Podle těchto příznaků můžeme usuzovat na stav jednotlivých orgánů, čchi a krve v těle a na základě toho stanovit diagnózu a následně zvolit léčebné metody.

Diagnostiku z pulzu provádíme na vřetenní tepně na zápěstí. Pulz hmatáme ve třech pozicích na každé ruce vyšetřovaného a hodnotíme sílu pulzu, rychlost, kvalitu a také dojem na všech šesti pozicích. Podle toho usuzujeme na stav vnitřních orgánů a čchi v těle.

Je vhodné porovnat závěry z diagnostiky jazyka, pulzu, z rozhovoru a tělesného vyšetření a podle toho si udělat celkový obrázek o stavu vyšetřovaného a určit jeho diagnózu a léčbu.

Tento kurz bude především PRAKTICKÝ, takže teorií se budeme zabývat jen okrajově a budeme se hlavně učit praktické provedení obou metod. Nejdříve si vysvětlíme hlavní zásady a ukážeme, jak se má k vyšetření přistupovat. Pak vše procvičíme.

Praktické úkoly v průběhu kurzu:

-          Hodnocení jazyka všech zúčastněných

-          Hodnocení pulzu všech zúčastněných

-          Diskuze o závěrech vyšetření jednotlivých účastníků

-          Stanovení diagnózy teoreticky podle fotky jazyka a příznaků vypsaných v prezentaci

 

Jedná se o kurz jednodenní, pro začátečníky, takže nečekejte, že za jeden den z Vás bude precizní TČM diagnostik. Tím se člověk stává jen léty praxe a získanými zkušenostmi. My se naučíme, jak se vyšetření prakticky provádí a dostatečně si vše procvičíme a vysvětlíme tak, abyste se nebáli a mohli začít diagnostikovat a získávat zkušenosti v každodenní praxi.

 

Termín:

sobota nebo neděle 9-18h

Od podzimu 2019 jsem na mateřské, takže v současnosti nemám termíny naplánovány. Pokud byste měli o kurz zájem, zkuste mě kontaktovat. Pokud by se sešla menší skupina, mohu vypsat termín, nejdříve ovšem na podzim 2020.

 

Místo konání:

Lukov, Zlín, Brno

Cena: 1500Kč/os.

 

Přihlášky:

Přihlašovat se můžete na mail mudr.urikova@gmail.com.